Supporting Committees

R. B. Madkholkar Mahavidyalaya, Chandgad.

Supporting Committees   2019-2020.

                      I. Q. A. C. Coordinator    :  Dr  M. M. Mane.

                      Staff Secretary               : Dr  N. K. Patil.

                      Gymkhana Chairperson:   S. M. Patil.

Statutory Committees

  1. Special Cell Standing Committee:Dr P R Patil (SKS,TAK,ADK,VAK,RAK,SKJ,RRD)
  2. Anti-ragging                             :Dr P R Patil (PI, SMP, PLB, SDG, SBD)
  3. Library Advisory committee      : Dr  P R Patil (RSG, MMM,TAK,AYJ, MMP)
  4. Students’ Council committee   : Dr P R Patil (SKS, SMP, SNP, ADK )
  5. Purchase & College Development:  Dr P R Patil   ( SKS,SSS, AAM)
  6. College Examinations& Assignments :S. S. Sawant(KNN, TAK,SMP,SRP)
  7. Grievances                              :  B M Patil  ( SDGoral, RSP)
  8. Internal Complaints ( Ladies)  : S B Divekar  ( PRP, RPB, RKS, AAM, SBJ )
  9. Student Welfare committee     : S D Gawade ( NKP, NSM, RNS, SBD )

Academic Committees

  1. Time Tables                                      : S K Sawant  ( AYJ, LNG )
  2. UGC & Research ( Awishkar) DrK. N. Nikam( NSM, SDGo)
  3. Skill & Entrepreneurship Development  :  Dr S. D. Goral( ADK, NKP, RAK, RVA)
  4. College Magazine                            :  A.D. Kamble(SNP, SVK, SBD)
  5. COC committee                      : R. K. Telgote (SBD,RSP, TAK, RNS, AAM)
  6. Scholarships and Prizes                     : DrA. Y. Jadhav(SNP,  NKP )
  7. Incubation & Innovation center    : SDGo (MMM,SSS,LNG,RNS,KNN,SNP,APP)

Administrative Committees

  1. Budgets & Expenditures             : S. K. Sawant(SSS, MMM)
  2. API  Evaluation                        : Dr   IQAC co-ordinator( MMM, SDGo, AYJ)
  3. Discipline                                 :  S. M. Patil  ( BMP, VKG, SDG, AAM )
  4. Admissions & Attendance: Dr P. L. Bhadvankar( BMP, MMM, RKT,SDGo, PAG)
  5. Tutor-Ward                               : Dr N. K. Patil. ( NSM, RNS )
  6. Income Tax                               : S. S. Sawant ( S D Goral )
  7. Laboratory Advisory committee         : B. M. Patil (MMM, KNN, SBD) 

UGC Schemes

  1. Equal Opportunity Center            Dr  T. A. Kamble( MSD, SBD )
  2. Remedial Coaching                     : DrA. Y. Jadhav( KNN, NKP)
  3. Coaching for entry in Services              : L. N. Gaikawad(TMP, SSS )

Co-curricular & Extracurricular Activities

  1. N S S                         : S.N. Patil ( VKG, NSM, ADK, SDG, NKP, SBD)
  2.  Sports committee              : S M Patil  ( LNG, SDGo, RVA)
  3. Staff  Academy & celebrations: A D Kamble  ( RAK, VKG)
  4. Cultural Programme           : Dr  A. D. Kambale(APP, MSD, SNP, RVA)
  5. Publicity                                                : DrN. S. Masal(SVK, TMP)
  6. Competitions (Debating, Essay writting etc):S. V. Kulkarni( LNG,RAK, SBD)
  7. Lead College                               :  S S Sawant (MMM, TAK,RAK, MMP)
  8.  Plantation                                    : V. K. Gawade(KNN, NSM, AAM)
  9. Website                                        : R V Ajarekar (MMM,NKP, RRD)
  10. Feedback                                          : R S Patil ( SNP,SDGo)
  11. Competitive Examinations                : T M Patil(RKT, TAK )
  12. Gender sensitization                        : Dr R A Kamalakar(PLB, SBD )
  13. Collaborative Programs          : L. N. Gaikwad  ( SDGo, RSG)
  14. Alumni & Parent Association       : DrR. N. Salunke(TAK,SNP,KNN, SBD)
  15. Maintenance Committee    : B. M. Patil ( SKS,SDG, RVA, SRP)
  16.  Consultancies Committee           :DrK. N. Nikam( MMM, NSM,SSS,TAK)
  17. Placement & Career Counseling : Dr  R N Salunkhe( LNG, TAK, PLB)
  18. Staff welfare                                 : N. S. Masal( NKP, RKS )        
  19. Displays & Decorations                    : S. B. Divekar  (VKG, SVK, MMP)
  20. Gardening                                :  Dr A. P. Patil  ( KNN, VMM )

 

 

 

Associations

1) Science Forum & Nature Club                        M S Divate

2) Ladies Association         ( Tararani Sakhi Manch)                :  S B Divekar

3) Vivek Vahini                                                         :  M S Divate

4) Commerce Forum                                        :  Dr S D Goral

5) Economic Association                                  :  S S Sawant

6) Geography Association                                :  Dr N S Masal

7) History Association                                               :  T M Patil

8) English Literary Association                                    :  S B Divekar

9) Hindi Association                                        :  S N Patil

10) Marathi Literary Association                                  :  S. V. Kulkarni

11) Psychology Study Circle                                      : Dr P. L. Bhadvankar

12) Socrates Club                                           :  Dr T. A. Kamble

NAAC Accreditation - 4rd Cycle.

Criteria wise Committees.

Coordinator        : Dr M M Mane

Co-Coordinator   : R K Telgote

  1. Curricular Aspects                                   :S. V. Kulkarni(KNN , RSP)
  2. Teaching, Learning & Evaluation       :B. M. Patil( PLB,SSS, LNG,AYJ)
  3. Research Consu. and Extension :DrR. A. Kamalakar(SDGo,SNP, APP)
  4. Infrastructure & Learning Resources: S. M. Patil( RSG, NSM,RVA)
  5. Student Support and Progression     :  N. K. Patil (SDG,TMP, RNS )
  6. Governance and Leadership               : A. D. Kambale (SKS, SBD, RRD)
  7. Innovative Practices                               : V. K. Gawade (MSD, TAK) 

 

RUSA Steering Committee

Institutional Coordinator – Prof S. K. Sawant

          Nodal Officers- 

1)Academic activities-             Dr.M. M. Mane

2)Civil works & Environment Management- B. M. Patil

  1. Procurement –                               Dr.P. L. Bhadvankar
  2. Financial Aspects –                                           S. K. Sawant
  3. Equity Assurance Plan Implementation – R. K. Telgote

 

National Institutional Ranking Framework [NIRF]

Nodal Officer :Dr K. N. Nikam.

Members-Dr  R N Salunkhe, R. R. Deshpande.

Planning Board

(Development Assistance from UGC during XII plan)

                Chairperson – Principal Dr P. R. Patil

Members-

        1) Dr. M. M. Mane         (Coordinator IQAC)

2 ) S. K. Sawant   ( Sr Teacher)( Building Constructions)                    

3) Dr.P. L. Bhadvankar( Sr Teacher- Arts)( Field work, Study tour, premises Dev.)

4 ) B. M. Patil      ( Sr Teacher- Science)( ICT, Equipments, Instru. Maintenance)

5) Dr S. D. Goral(sr - Commerce)( Innov, Compet. Building, Career & Councel)

6) R. S. Gadakari( Librarian)( Books, Journals, Day Care Centre)

7 ) R. R. Deshapande   ( O. S. )